DIY - postarzanie papieru i różaPora na drugą część kursu, dzięki któremu od podstaw wykonasz dekoracyjne pudełko na herbatę. Dzisiaj zajmiemy się kubeczkami, różą i oczywiście ozdobną wstęgą. Pokażę Ci jak w prosty sposób postarzać papier.  Pierwszą część tutoriala, w którym pokazałam jak wykonać pudełko (wraz z darmowym do wydruku szablonem) znajdziesz tutaj. No to do dzieła!

Przyznaję się bez bicia, że moje tekturowe kubeczki są z "gotowca", ale ale - mam dla Was niespodziankę. Nie mogłam Was przecież zostawić z niczym w samym środku roboty, dlatego przygotowałam gotowe do wydruku szablony z kubeczkami w różnych wymiarach. Możecie wyciąć je z bloku technicznego albo jeszcze lepiej z tektury, która jest jego tylną okładką. Sprawdzą się tu też wszelkie formy recyclingu pudełek tekturowych dowolnej maści.

Kliknij aby pobrać.
Wycięte kubeczki pomalowałam farbą akrylową, żeby ukryć wszystkie przebarwienia. Następnie bardzo cienkim pędzlem wymalowałam na nich kropeczki. Nie macie takiego pędzla? Nic straconego - możecie do tego wykorzystać wykałaczkę.

 Kubeczki ułożyłam na wieczku i zmierzyłam miejsce, które zajmie ozdobna szarfa z herbacianym cytatem. Rozrysowałam całość na kartce i wycięłam. Brzegi kartki zrolowałam tak jak kwiaciarki rolują wstążki, dzięki czemu powstał ładny zawijas upodobniający kartkę do zwoju. Przyłożyłam na próbę na pokrywkę, oprócz błędu ortograficznego wszystko się zgadzało (dzięki Kasiu za poprawkę!). No to do postarzania, gotowi start.
Na niewielkim talerzyku przygotowała odrobinę kawy rozpuszczalnej zalanej ciepłą wodą. Za pomocą kosmetycznego wacika pokrywamy partiami kartkę z bloku technicznego, z początku pozwalam ziarenkom kawy przyklejać się do wacika (daje to ciekawy, nierównomierny rozkład kolorów). Potem rezygnuję z nich, żeby nie zniszczyły namakającego papieru. Namaczamy partiami, aż kartka stanie się miękka, plastyczna, podoba w dotyku do materiału. Wtedy zaczynam ją składać i stopniowo coraz mocniej ją zgniatam.

Rozkładamy papier, odmierzamy wymiar, który potrzebujemy na wstęgę i wycinamy. Ścinki przydadzą się nam do zrobienia róży i jej listków. Po odcięciu nadmiarów mierzwię brzegi kartki, żeby nie pozostały równe i gładkie, w kilku miejscach zawijam je delikatnie tak jak widać na trzecim zdjęciu. Papier zostawiam do wyschnięcia (albo suszę suszarką). Wpisuję na niego cytat i tak jak wcześniej pokazywałam boki zawijam mu nożyczkami w niewielkie ruloniki.

Na koniec róża. Kiedy papier jest jeszcze mokry wąski pasek nawijam na wykałaczkę i kształtuję go palcami. Wyjmujemy wykałaczkę, czekamy aż wyschnie i tadammm - róża gotowa :) Gapa ze mnie i nie sfotografowałam jak zrobić listki, ale to bardzo proste. Wycinamy kształt listka, ale z dość szeroką gałązką. Dolną część delikatnie zwijamy, żeby listek zrobił się trójwymiarowy.


W trzeciej części kursu przygotuję dla Was ozdobne tagi do herbaty (gotowe do wydruku), Wy je wytniecie i przyczepicie do torebek z herbatą. Hmm....może pomyślę nad motywami idealnymi na Walentynki?

2 komentarze:

  1. Bardzo fajny trik z tymi ziarenkami do kawy, mnie się zdarzyło papier herbatą farbować.
    Dobry tutorial, dziękuję
    Monika

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny tutorial - zarówno część pierwsza, jak i druga:) Czekam na kolejny odcinek. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...