Podsumowanie wiosennego wyzwania fotograficznego.

Pot, krew i łzy wylane - teraz pora na podsumowanie. Aż nie czuję, że rymuję. Tym razem nie tylko obejrzycie zdjęcia, ale dowiecie się też jak zostały wykonane i skąd wzięłam na nie pomysł. Żeby wycisnąć z  edukacyjnej cytrynki jak najwięcej w poprzednich wyzwaniach oglądnęłam wszystkie(!) Wasze podsumowaniami (w tym zrobię to samo). Opisy służą nam obu - Tobie, bo zorientujesz się jak powstało konkretne zdjęcie, a mi bo właśnie teraz proszę Cię - daj znać w komentarzu czy zdjęcia przedstawiają mój zamysł. Co widać w nich najlepiej, które Ci się podobają, a nawet co byś zmienił i które uważasz za porażkę. Inspirujmy i uczmy się nawzajem. Dziękuję, a teraz pora na ucztę! 
 1

ZABAWA - KOMPOZYCJA TRÓJPODZIAŁ


Pomysł
Z zabawą od razu kojarzą mi się dzieci i zwierzęta. Tych pierwszych nie miałam pod ręką, więc wybrałam drugie. Młode i rozbrykane, za którymi nie nadąża ani właściciel ani autofokus. Przeklęłam w duchu techniczny aspekt "kompozycja trójpodział" - te rude to jednak są wredne...to ja tu ledwie nadążam za kotem w kadrze (zwłaszcza jednocześnie się z nim bawiąc), a ona chce, żeby ułożyć go w mocnych punktach? Szalona. Nie pytajcie ile prób kosztowało mnie to zdjęcie, ale JEST. Wiem, wiem - kadr mógł być ciut wyżej, ale błagam....to szalejący kot i ułamki sekundy! Podoba mi się gra cieni, które dodają zdjęciu dynamiki. Ten po prawej nie jest cieniem kota, chociaż takie jest pierwsze wrażenie, dopiero po chwili zbity z tropu mózg znajduje właściwy cień z lewej.

Technicznie
Obiektyw: Canon EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS STM (kitowy).
Ogniskowa: 24mm.
Czas 1/2500 (dla lepszej ostrości można było jeszcze krócej).
ISO1600 (wymuszone przez zdjęcie w ciemnym pomieszczeniu i szybkość kota).
Przysłona 5.
Ostrość: autofokus.
Inne: zdjęcie z ręki, światło pada z prawej przez drzwi tarasowe.2

TYLKO TY - W ŚWIETLE DZIENNYM

Pomysł
Widziałam u Was dwojaką interpretację tematu - tylko ty, w sensie tylko ja, ale też tylko ty w kontekście osoby, która jest dla nas "tylko". Tak długo kombinowałam, aż zawarłam w zdjęciu obie. Pomysł wpadł mi do głowy podczas kąpieli. Eureka! Na zdjęciu jestem ja, tylko ja. Ale dlaczego stoję tyłem? Po to, żeby dociekliwi dostrzegli drugą połowę interpretacji - tylko ty wypowiadane do męża (symbolicznie zaznaczonego na zdjęciu obrączką), który może zobaczyć mnie teraz z przodu. Tylko on, Wy nie.

Technicznie
Obiektyw: Canon EF  50mm f/1.8 STM.
Czas 1/640.
ISO 400
Przysłona 2.8.
Ostrość: autofokus.
Inne: źródło światła - okno z prawej. Zdjęcie ze statywu. Próbne zdjęcia wykonywałam sama z użyciem autopilota (próbując do perfekcji opanować ustawianie się tyłem do aparatu - taki wyższy level selfie). Ostateczne ujęcie nadzorował Pan Mąż  i to on nacisnął spust. Rety! Czy to znaczy, że to nie ja zrobiłam to zdjęcie? ;) Podczas obróbki użyłam akcji BEZA z Mój Szop.3

WIOSNA - MAKRO 

Pomysł
Wiosna w makro (które kocham) - prościej byłoby mi wydać album fotograficzny o takim temacie, niż wybrać jedno zdjęcie. No ale mus to mus. No więc, co jest kwintesencją wiosny? Kwiaty? Zwłaszcza te które kwitną tylko teraz, ale to nie to. Kwiaty można przynieść z kwiaciarni kiedy się chce. Owady? Budzą się z zimowego snu, pszczółki zaczynają swoją żmudną pracę, a motyle prostują skrzydełka, ale też mnie nie przekonały. Liście! Eksplozja liści na drzewach i krzewach jest tylko raz do roku. Właśnie teraz. 

Górna część zdjęcia jaśniejsza niż dolna zwiastuje odejście czasu ciemności. Liście zwrócone w jej stronę, wygrzewające się w promieniach słońca są znacznie większe niż te dolne zwrócone w stronę zimy.  Gałązka symbolicznie dzieli te dwie pory roku.

Technicznie
Obiektyw: Tamron SP 90mm f/2.8 AF MACRO 1:1
Czas 1/320.
ISO 200
Przysłona 5.
Ostrość: manualnie.
Inne: zdjęcie z ręki. Światło zastane.4

NAJSMACZNIEJSZE - PODKREŚL FAKTURĘ

Pomysł
Długo nie mogłam znaleźć obiektu do tego zdjęcia. Podkreślanie faktury nie jest moją mocną stroną. Pan Mąż uczynny doradca zaproponował, żebym poprosiła o fakturę w restauracji, w której serwują moje ulubione danie i zakreślaczem podkreśliła słowo "faktura". Żartowniś. 

Najsmaczniejsze - dużo znam rzeczy smacznych, ale która jest taka "naj". Taka najbardziej z tych najlepszych. Jak to ugryźć na zdjęciu i jeszcze podkreślić fakturę? Wiem! Owoce - są smaczne, ale najsmaczniejsze są te soczyste. Pomarańcze - słodkie, aż ociekające sokiem. No to do dzieła. Światło, aparat - akcja!

Technicznie
Obiektyw: Canon EF 50mm f/1.8 STM.
Czas 1/2500.
ISO 1600
Przysłona 2
Ostrość: autofokus.
Inne: źródło światła - okno z prawej. Tło: biały karton. Zdjęcia robiłam ze statywu w serii po 10. Jedną ręką obsługując aparat, drugą wyciskając pomarańczę.5

NIEBIESKI - KADR CENTRALNY
Pomysł
Temat koszmar - czaił się na mnie wszędzie - w lodówce, szufladzie i pudełku po miętówkach. robił BU i krzyczał - hahaha nigdy mnie nie zinterpretujesz.  Kadr centralny jest  fanaberyczny i mało co wygląda w nim lepiej niż w innym. Najlepiej sprawdza się w zdjęciach symetrycznych. Niebieski za to zdecydowanie nie jest moim ulubionym kolorem. I jak tu wykrzesać z takiego połączenia coś kreatywnego? Dużo niebieskich rzeczy sfotografowałam zanim wzięłam się za kredkę. Zresztą ta też nie przekonała mnie od razu. Ale była najlepsza z tego co wymyśliłam. Dopiero na ekranie monitora zobaczyłam w niej górę z niebieskim śniegiem na szczycie. Ale jak przekazać tę wizję Wam? Cień wspinacza to był strzał w dziesiątkę!

Technicznie
Obiektyw: Tamron SP 90mm f/2.8 AF MACRO 1:1
Czas 1.3 sek.
ISO 100
Przysłona 14.
Ostrość: manualnie.
Inne: zdjęcie zrobione ze statywu. Oświetlenie sztuczne (górna lampa), z lewej światło dzienne z okna. Cień wspinacza pobrany tutaj.6

LUBIĘ - ZDJĘCIE ZROBIONE PO ZMROKU


Pomysł
Zaczęłam od definicji zmroku «pora dnia po zachodzie słońca, a przed zapadnięciem nocy», czyli po zmroku to już właściwie w nocy. Żeby oddać to najlepiej uznałam, że na zdjęciu powinno być ciemno. Pozostało znaleźć temat - coś co lubię, co mogę sfotografować w ciemności. Podglądnie wypiekającego się chleba było strzałem w dziesiątkę. To moja ulubiona faza domowego wypieku, która u nas najczęściej ma miejsce późnym wieczorem. Potem jeszcze tylko zjeść świeżą, chrupiącą piętkę z masłem i można układać się do spania w spowitym chlebowym zapachem mieszkaniu. I like it!

Technicznie
Obiektyw: Canon EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS STM (kitowy).
Ogniskowa: 28mm.
Czas: 4 sek.
ISO 400
Przysłona 5.6
Ostrość: autofokus.
Inne: zdjęcie ze statywu, robione z samowyzwalacza. Jedyne źródło światła: żarówka w piekarniku.7

POZA DOMEM - DUŻY KONTRAST


Pomysł
Przyznaję się bez bicia, że nie jest to mistrzowska interpretacja tematu "poza domem". To znaczy wszystko się zgadza - nikt przecież nie trzyma takiego drzewska w domu, ale jednak bardziej nasuwają mi się skojarzenia - drzewo, kwiaty, natura, piękność, oszałamiające, krótko niż ten właściwy. Do wybrania tego kadru przekonał mnie kontrast - nie tylko ten kolorystyczny, ale też ten pomiędzy ogromem przepięknych, zapierających dech kwiatów, a gołymi ciemnymi, mrocznymi gałęziami.

Technicznie
Obiektyw: Tamron SP 90mm f/2.8 AF MACRO 1:1
Czas 1/320
ISO 100
Przysłona 9.
Ostrość: manualnie.
Inne: zdjęcie zrobione z ręki. Światło zastane. Podczas obróbki o jeden mały stopień podniosłam kontrast, dosłownie minimalnie. Kolory wyszły takie prosto z aparatu i to bez użycia filtra polaryzacyjnego. Szok.8

RADOŚĆ - ZAMROŻONY RUCHPomysł
To połączenie tematu i technicznego aspektu aż się o siebie prosiło. Spacer na zewnątrz to dla kotów ogromna radocha. Dla mamy zresztą też. Fuksjowa kurtka na tle zielonej trawy dodatkowo podkreśla wesołą atmosferę.

Technicznie
Obiektyw: Canon EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS STM (kitowy).
Ogniskowa: 41mm.
Czas 1/400.
ISO 400.
Przysłona 5.
Ostrość: autofokus
Inne: zdjęcie robione z ręki. Światło zastane.9

O PORANKU - FLAT LAY

Pomysł
Chciałam ugryźć temat tak, żeby pierwsze nasuwało się słowo poranek, a nie śniadanie. Wypisałam na kartce składowe porannej krzątaniny i od razu mnie oświeciło. Symboliczne przedstawienie etapów ułożone w chronologicznej kolejności na tarczy zegara. Wskazówki ułożone w godzinę pobudki. Na etapie obróbki żałowałam, że wskazówek  nie wycięłam z czarnego kartonu, który lepiej pasowałby do całości.

Technicznie
Obiektyw: Canon EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS STM (kitowy).
Ogniskowa: 23mm.
Czas 1/40.
ISO 800.
Przysłona 4.
Ostrość: autofokus
Inne: zdjęcie robione z ręki. Tło: biały karton. Światło zastane, rozproszone firankami w oknie i blendą.10

MOJE - MAŁA GŁĘBIA OSTROŚCI

Pomysł
Bardzo chciałam, żeby  zdjęcie było wielowymiarowe. Moje miało opowiadać moją historię. Udało się. Kolczyki to mój bzik - mam ich sporą kolekcję. Zamknięte są w nich moje wspomnienia - te dostałam pod choinkę, za te wymieniłam się z blogową znajomą, te były świadkiem mojego ślubu, a inne przyjechały do mnie z odległego kraju. Doskonale pokazują też moje ulubione kolory i materiały - ciepłe tony, czerwień, metal i drewno. Ja zamknięta w tych maleństwach.

Technicznie
Obiektyw: Tamron SP 90mm f/2.8 AF MACRO 1:1
Czas 1/10.
ISO 100.
Przysłona 2.8.
Ostrość: manualnie
Inne: zdjęcie zrobione ze statywu, światło zastane.11

TERAZ - RUSZ APARATEM


Pomysł
Teraz, teraz, teraz ....co jest teraz? Mnóstwo wszystkiego. Wybrałam to, na co zawsze czekam wiosną - łąki zażółcone przez mlecze. Teraz jest ich najwięcej. Zoomowanie daje wrażenie wzrastania.

Technicznie
Obiektyw: Canon EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS STM (kitowy).
Ogniskowa: zoomowanie od 18mm do 55mm w czasie naświetlania.
Czas 1/3
ISO 100.
Przysłona 36.
Ostrość: autofokus
Inne: zdjęcie robione z ręki. Światło zastane.12

NIEDALKO - KOLAŻ
Pomysł
Niedaleko to takie blisko, tyle że nie do końca. Przy blisko widzę ludzi przytulonych, widzę więź. Moje niedaleko interpretuje odległość między nami na zdjęciu, ale jest też druga strona - korzystając ze zdobyczy techniki niedaleko siebie mamy cały świat. Jak na wyciągnięcie ręki. Ale czy czasem to nie oddala nas od siebie? Czy jeżeli jesteśmy blisko, ale z telefonami w rękach to nie robi się z tego (nie)daleko? Dodatkowo kształt zdjęć w kolażu nawiązuje do kształtu smartfonów.

Technicznie
Obiektyw: Canon EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS STM (kitowy).
Ogniskowa: 50mm.
Czas 1/15.
ISO 1600.
Przysłona 5.
Ostrość: autofokus
Inne: wszystkie zdjęcia zrobione ze statywu. Skrajne z samowyzwalaczem.13

SZCZEGÓŁ - ZDJĘCIE CZARNO-BIAŁE

Pomysł
Szczegół ma w sobie wiele ze słowa szczególny. Pierścionek od Prababci, który zakładam od święta pasował tu idealnie. Dłoń zapleciona na starej filiżance przywołuje wspomnienia o tych, których już nie ma. Czarno-biały kolor doskonale uzupełnia układankę.

Technicznie
Obiektyw: Canon EF 50mm f/1.8 STM.
Czas 1/125.
ISO 400
Przysłona 2.8
Ostrość: autofokus.
Inne: światło zastane. Zdjęcie ręki z ręki ;)


14

PORTRET - BOCZNE OŚWIETLENIE


Pomysł
Jak to u mnie bywa (auto)portret. Chciałam stworzyć ciepły, zamyślony klimat. Brązowa bluzka, złoty łańcuszek, delikatne oświetlenie boczne i spojrzenie poza kadr oddało mój zamysł.

Technicznie
Obiektyw: Canon EF 50mm f/1.8 STM.
Czas 1/250.
ISO 400
Przysłona 2.8
Ostrość: autofokus.
Inne: źródło światła - okno z prawej. Zdjęcie zrobione ze statywu z autopilotem. Podczas obróbki użyłam akcji RETRO z Mój Szop.15

POSTAĆ - POD ŚWIATŁO


Pomysł
Lubię kiedy zdjęcia są czymś więcej niż tylko obrazkiem. Kiedy mówią. Krótki dialog o miłości do nałogu, aż do śmierci. A może nawet dalej?

Technicznie
Obiektyw: Canon EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS STM (kitowy).
Ogniskowa: 47mm.
Czas 1/400.
ISO 800.
Przysłona 5.
Ostrość: autofokus
Inne: zdjęcie z ręki. Tłem jest blenda podświetlona od tyłu lampką z biurka. Balans bieli przesunęłam w stronę niebieskiego, żeby upodobnić zdjęcie stylem do zdjęć rentgenowskich. 


Przetrwał ktoś całość? 

Daj znać w komentarzu jak Ci się podobało i czy opisy wniosły coś do Twojego fotograficznego rozwoju. Dzięki! A teraz lecę zobaczyć Wasze kadry!

28 komentarzy:

 1. 4,6,13 i 14. Zdecydowanie moje ulubione.
  Pierścionek na 13 cudny. Dlaczego ja go pierwszy raz widzę?

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdjęcie "Tylko ty" bardzo mi się podoba, no i oczywiście pierwsze, bo jak tu nie lubić zdjęcia z kotem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też lubię to zdjęcie za jego subtelność. A koty to koty - zawsze wszystkich zauroczą ;)

   Usuń
 3. Trzy zdjęcia rozłożyły mnie na łopatki. "Tylko ty" (przyznam, że mnie ta druga interpretacja nie przyszła do głowy - że ktoś jest dla nas "tylko"), alpinista i absolutny jak dla mnie faworyt - szkielet. :) Uwielbiam taki nieco mroczny klimat, no i to, że zdjęcie ma przesłanie. Bardzo mi się też podoba to, że opisałaś, jak wszystko powstawało oraz to, co chciałaś wyrazić przez te zdjęcia. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za odwiedziny i mega pozytywny komentarz! Mnie na początku nie przyszła do głowy ta pierwsza interpretacja "tylko ty" w sensie ja. Ze zdjęcia szkieletu byłam zadowolona już jak wciskałem spust :)

   Usuń
  2. Ha, i to jest bardzo wymowne. Zdaje się, że ten punkt mógłby być niezłym testem psychologicznym. ;) Zresztą, myślę, że ze zdjęć naprawdę sporo się można o kimś dowiedzieć. :)

   Usuń
 4. Kadr centralny - zaniemówiłam, gapię się i cieszę oko, jak żeś wsadziła tą mikro papierową (strzelam,bo wygląda mi jak z papieru) na koniuszek kredki ? Kreatywność pierwsza klasa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *mikro papierową osóbkę

   Usuń
  2. Wspinacz jest odłożony komputerowo. W technicznych uwagach podaję skąd przyszedł. Chyba nie dałoby się wyciąć z papieru czegoś tak miniaturowego.

   Usuń
 5. Najbardziej podoba mi się zdjęcie drugie i to robione po zmroku. Bardzo subtelne i klimatyczne. A chyba najwięcej przekazu niesie ze sobą zdjęcie ostatnie, niestety - bardzo smutne..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnie zdjęcie właśnie temu smutnemu przesłaniu jest mocne. Widzę, że po zmroku ma tu wielu fanów - miło mi :)

   Usuń
 6. Kotek zdecydowanie najfajniejszy :) Po zmroku ma super klimat, a Tylko Ty mnie oczarowało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach te koty ;) Tylko ty jest jednym z moich ulubionych w tym wyzwaniu. Chyba go sobie wywołam.

   Usuń
 7. Biedrona, dałaś czadu na maksa! Jaram się, choć jeszcze nie powinnam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla takich komentarzy warto żyć...to znaczy fotografować ;)

   Usuń
 8. WOW! Dużo pomysłowych zdjęć, niebieski wygrywa. A portret piękny i taki subtelny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę otwierać tego posta i czytać komentarze w chwilach zwątpienia. Dzięki za ogrom dobrych słów!

   Usuń
 9. Tylko ty - wow, widziałam to zdjęcie już na instagramie i bardzo mi się spodobało, ale to drugie dno, mistrzostwo. :)
  No i niebieski.. rewelacyjny pomysł!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli jednak ktoś czyta te opisy ;) Kocham całą sobą to zdjęcie. A niebieski mimo, że prześladował mnie przez cały miesiąc ostatecznie dał się ugłaskać :)

   Usuń
 10. Wow! Widziałam już drugie zdjęcie na Instagramie. Baaardzo mi się podoba. A o poranku i postać - genialne pomysły! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pieknie tu u Ciebie. Kotek rzeczywiscie wymiata😀 Podoba mi sie "tylko Ty". Niebieski jest tez swietny. Jest to co lubie: gorolaziki i blekit.
  Pozdrawiam i zycze powodzenia w podsumowaniu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Moimi faworytami są 2,5 i 10:) Gratuluję pięknego podsumowania:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Moje ulubione 1, 3, 5, 7, 10, 11, 14, 15. Super zrealizowane wyzwanie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. 5, 9, 15 - brawo za pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Niebieska kredka, jest po prostu WOW. Naprawdę pomysł i realizacja genialne. Oprócz tego podobają mi się jeszcze "zabawa" (słodki kociak, fajne kolory) i "Tylko Ty". Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...